top of page

Zima: cesta do vlastního nitra

Jak už asi všichni víte, jsem neskutečný milovník zimy. Nevím, kde se to ve mě vzalo, ale mám ráda ticho a klid. Bílé, šedé a modré tóny barev mě uklidňují a ze sněhu se i teď, v dospělosti, raduji jako malé dítě. I přesto je to ale svým způsobem náročné období.

Charakteristika zimy

Ticho, chlad a zima. V mých očích hlavní atributy zimy, ročního období spojovaného s elementem vody a černou barvou. Z emocí je zima spojena se smutkem a uměním si ho připustit a prožít. Zima je časem otáčení pozornosti k sobě samotným a do svého nitra. Věnovat sobě pozornost a skrze pozornost následně i energii se nám ve zbytku roku násobně vrátí. Právě díky správné péči o naši vnitřní energii v období zimy se můžeme vyhnout "jarní únavě". Zjednodušeně zkrátka nechceme svou energii příliš vyčerpat, aby nás to potom se začátkem jara nedoběhlo. Celá příroda v zimě spí, zvířata se v průběhu podzimu uloží k zimnímu spánku, stromy shodí listy. V zimně se příroda přikryje sněhovou peřinou. Nepouští se do velkých akcí, ale odpočívá a v tichosti vyčkává. Ani my se nikam neženeme, odpočíváme a užíváme si klidu. Stáváme se tichými pozorovateli dění kolem nás, i našeho vnitřního světa. Nespěcháme a užíváme si přítomný okamžik.


Ledviny

Každé roční období je podle tradiční čínské medicíny spojeno s některým z našich orgánů. Orgány spojené s obdobím zimy, kterému vládne potenciál elementu vody, jsou ledviny a močový měchýř. Ledviny můžeme vnímat jako uložiště vnitřní energie našeho těla. Pokud jsme vnímaví, zkušenost nám správně napovídá, že právě zima bude ze všech ročních období energeticky nejnáročnější. Proto je vhodné si touto dobou uvědomit, že energii do lidského těla doplňujeme různými cestami.

Na množství energie v našem těle má vliv řada aspektů. Za nejdůležitější považuji v zimě kvalitu našeho dechu, dostatek spánku, dodržování pitného režimu a kvalitní stravu bohatou na živiny. Organismus však můžeme podpořit i řadou dalších, pomocných cest.


Stravování v zimě

Neopomenutelným zdrojem energie je potrava, kterou přijímáme. Časem se mi v období zimy osvědčilo preferovat teplé pokrmy, nebo alespoň tepelně upravené. Hodně cvičím a tak je pro mne zima náročným obdobím, neboť tělo cvičí i vytápí a potřebuji tak hodně energie. Shodou okolností jsem byla jednou v chladnějších měsících v Číně a princip místního stravování mi nesmírně sedl. Od té doby se snažím upřednostňovat v zimě teplé snídaně - kaše, vajíčka, když je polévka, tak si na ní k snídani ráda pochutnám. Ke svačinám miluji kompoty a nebojím se si je klidně i přihřát, pokud mám příležitost. I z pohledu tradiční čínské medicíny je vhodné, aby zimě kralovaly poctivé domácí vývary, ořechy, luštěniny, vejce a přestože jím poměrně málo masa, přes zimu přece jen o něco častěji než v létě. Zkrátka potrava, která nám dodá dostatek energie pro vytápění.


Pitný režim

Obzvláště v zimě je vhodné dodržovat pitný režim tak, aby naše ledviny měly práci co nejvíce usnadněnou. Od doby ,co jsem měla ledviny nemocné, v zimě piji "Jančův ledvinový čaj", který můžete sami namíchat, nebo ho pořídíte v lékárně. Osobně preferuji sypaný čaj, ale dnes už se prodává i v sáčcích. Pro vhodnou účinnost při preventivním užívání se doporučuje pít jednou denně po dobu minimálně čtyř týdnů. Jančův ledvinový čaj napomůže ledviny vyčistit a tím jim odlehčí, není však doporučován dětem. Strava a pitný režim jsou důležité a patří k péči o naše tělo. Nejsou však tím jediným, co nám pomůže načerpat v zimě energii.


Pohyb jako zdroj klidu

Co se pohybu týče, je vhodné cvičení pro zimu upravit. Každé roční období nese jiný potenciál a je naivní si myslet, že je pro nás dobré držet stejné tempo v zimě jako v létě. Zatímco v létě trénujeme dynamické a švihové prvky, budujeme sílu a řadu času investujeme i do protažení, v zimě je to jiné. Jak praví naše pořekadlo "Zima až do morku kostí", i podle tradiční čínské medicíny je potenciál energie dostředivý. V praxi to znamená, že v rámci našeho organismu má energie v zimě tendenci se stahovat ke kostem a ty vyživovat. V zimě preferujeme plynulé cvičení tchaj-ťi v souladu s naším dechem. Z čchi-kungu se můžeme věnovat jak tradičním formám, tak i orgánovému čchi-kungu se zaměřením na ledviny, močový měchýř a jejich dráhy. Vhodné jsou meditace a dechová cvičení. Cvičení by se mělo nést v klidu, tichu a kldně i tmě v doprovodu svitu svíčky či krbu. Z protahování jsou nejvhodnější jemné protahovací cviky, na které si necháme dostatek času, abychom je mohli prodýchat.


Ticho a tma

Za léčivé v období zimy můžeme považovat ticho a tmu. Obojího najdeme touto dobou v přírodě hojně, nicméně život ve velkoměstech nás z přírodního rytmu většinou vytrhuje. Proto můžeme našemu tělu pomoci vědomým doplňováním těchto aspektů. Například k mým zimním večerům neodmyslitelně patří světlo svíčky, které mi pomáhá zklidnit mysl, urovnat si myšlenky a naladit se večer na klidný spánek.

Mentálně bývá zima náročná a často můžeme tíhnout k pocitům smutku a strachu, někdy až depresím. Mně osobně na to nejvíce pomáhá klid, který nalézám pomocí meditací, dechového a jiného jemného cvičení. Skvělou formou "zimní terapie" je pro mne i journaling a různé další formy psaní deníku, malování či ruční práce.

Prostřednictvím těchto činností a jejich kombinací mysl zklidňuji. Nezanedbatelnou částí mé mentální očisty je i sepsání toho, co mi v životě přináší nejvíce radosti, setkávání s rodinnou či blízkými přáteli, i společné chvíle s partnerem. Těmito činnostmi v sobě podporuji melancholický pocit vnitřního klidu a vděčnosti.


Zimní rituály

Rituály jsou nedílnou součástí našeho života, od ranního ustlání postele až po večerní čištění zubů. Říkáte si, že ale to jsou ty Vaše jediné rituály a dál se vás téma netýká? Doporučuji snadné cvičení, pár dní si zapisujte denní činnosti a uvidíte, kolik z nich se pravidelně opakuje. Pozorujte, jak se cítíte, když potom jednu z nich vynecháte. Možná zjistíte, že jich máte daleko více, než jste si mysleli. Strach je emoce úzce spjatá se zimou. Pravděpodobně vychází z historické existenční nejistoty, kdy se nedalo předem předvídat, zda se tuhou zimu podaří ve zdraví přečkat. V zimě silně vnímám důležitost rituálů pro naši psychiku, neboť se mohou mimoděk spolupodílet na vytváření pocitu bezpečí, který je tak důležitý pro naše vnímání a psychickou pohodu.

Jedním z mých nepostradatelných zimních rituálů jsou automasáže. Stálicí v mých rituálech je páteční protažení s následnou poctivou automasáží celých nohou, abych tělíčku ulevila po procvičeném týdnu. Nejspíš tuto automasáž dobře znáte z kurzů čchi-kungu. V průběhu týdne si ráda promasíruji i chodidla či dlaně. Však se v nich zrcadlí celý člověk a automasáž může poskytnout potřebnou úlevu od (nejen fyzického) tlaku. Oblíbeným zimním rituálem je pro mne používání éterických olejů a to od aromadifuzéru, přes různé tinktury a inhalační tyčinky až po péči o pleť. Občas éterické oleje míchám a vytvářím si tak vlastní, osobité kombinace vůní, navozující mi pocit klidu a bezpečí. Odpoledne a pracovní částí večera mne často provází vůně jedle nebo borovice, usínám potom ale v doprovodu jemné vůně levandule. Vhod mohou v zimě přijít éterické oleje zahřívající, neboť podporují činnost ledvin, ale i éterické oleje zmírňující strach z nejistoty.

Zahřívající éterické oleje: skořice, hřebíček, zázvor, tymián Éterické oleje zmírňující strach z nejistoty: levandule, borovice, santal, zázvor


Zima je silné, ale nesmírně krásné období. Potenciál elementu vody můžeme vnímat nejen jako konec, ale současně i jako nový začátek. V momentě, kdy jedno končí, něco nového začíná. Je to možná období nejistoty, změny a přerodu, můžeme ho však využít jako přirozený začátek transformace na vlastní cestě a zahojení starých ran a křivd.


Věřím, že vám článek bude užitečným průvodcem na cestě za vnímáním přirozeného cyklu přírody, jehož jsme součástí. Určitě se můžete těšit na jarní pokračování.


Krásné zimní dny, třeba i s bohatou sněhovou peřinou,

Vaše Marti
23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page