top of page

Taiji a cvičení se zbraněmi

Aktualizováno: 9. 2. 2023

Jak to s těmi zbraněmi v taiji vlastně je? Které zbraně se u nás můžete naučit? A co Vám do cvičení mohou vnést? Pokud lehce tápete a nejste si jistí o co se vlastně jedná, čtěte dál!

V předchozích článcích i na lekcích jsme si říkali, že taiji stojí na třech základních pilířích - myšlenkový směr taoismus, tradiční čínská medicína a do třetice bojová umění. Každá dovednost v taiji se opírá o všechny pilíře, nicméně v případě pokročilých cvičení bývá často jeden z pilířů výraznější, než ty ostatní. V případě cvičení taiji se zbraněmi se do popředí dostává právě aspekt bojových umění, nicméně najít zde můžeme samozřejmě i ostatní pilíře.Proč se cvičí taiji se zbraněmi? Ačkoliv se nám to dnes může zdát neuvěřitelné, dříve bylo taiji opravdu bojovým uměním. Sloužilo obyvatelům vesnice k obraně jejich rodin, obydlí a potravy. Zároveň ne všechna území měla dostatek potravy a tak byla obvyklá obrana karavan s potravinami cestujících napříč provinciemi. Můžeme si představit že obrana ať už vesnice, nebo karavany bude daleko snazší se zbraní v ruce, než bez ní - zejména v situaci, kdy si ani nejsme jistí, jakému nebezpečí můžeme být vystaveni.


Co nám může cvičení se zbraněmi přinést?

  • rozvoj koordinace a prohloubení dynamiky pohybu

  • posílení horní části těla

  • narušení tréninkového a pohybového stereotypu

  • každá zbraň má svou duši, kterou nás může obohatit

  • nové kombinace prvků a pohybů, procvičení pohybové paměti

  • zlepšení fyzické kondice

Zbraně v čínských bojových uměních

Čínské zbraně se vyvíjely úplně stejně živelně jako samotná bojová umění. Na základě nutnosti obrany lidé popadli doslova vše, co bylo po ruce, a tím se snažili bránit. Mezi zbraněmi tak můžeme najít opravdové kuriozity, jako například lavičku, stareckou hůl či motyčky. Ne každý styl bojových umění využívá všech zbraní, zpravidla místo a doba původu daného stylu charakterizuje používané zbraně. Nejčastěji se napříč všemi styly setkáváme s různými délkami tyčí, případně šavlemi, meči a pod,.


Zbraně v taiji

Které zbraně můžete najít v taiji? Klasické taiji zbraně můžeme pomyslně roztřídit do tří skupin na krátké, dlouhé a tzv dvojité zbraně. Mezi představitele krátkých zbraní řadíme meč, šavli či vějíř. Z dlouhých zbraní jmenujme kupříkladu tyč, kopí a halapartnu. Poslední skupinku dvojitých zbraní tvoří tradičně dvojité šavle a dvojitý přímý meč, nově můžeme přidat i dvojitý vějíř či krátké tyčky. Pokračovat můžeme těmi méně obvyklými v boji - například vějíř, dvě krátké tyčky a podobně..


Na které zbraně se můžete těšit v Taiji Studiu? Marti je expert na krátké zbraně - to víme... Ale v posledních letech (rozuměje tak cca 10 let) si našla cestu i k těm dlouhým. Díky tomu se můžete v Taiji Studiu dostat ke komplexním znalostem cvičení se zbraněmi níže. Jasně, že aktivně již připravujeme k výuce i další zbraně! :)


  • Taiji přímý meč

  • Taiji šavle

  • Taiji vějíř

  • Taiji tyč a kopí

Co očekávat?

Jakou dovednost vnese jednotlivá zbraň do cvičení je určitě otázkou na samostatný článek. Nyní tedy jen stručně pro představu, co můžete od které zbraně čekat. Meč je prodloužením bojovníkovi ruky. Každá odchylka nebo nepreciznost provedení, byť třeba jen u dílčí části pohybu, je při cvičení s mečem hned odhalena. Sestava s mečem je velmi náročná a na sílu v nohách a nepřímo nás tak učí i lépe dýchat. Meč byl jednou ze zbraní generálů, tudíž jeho vlastnictví mezi "běžnými lidmi" nebylo obvyklé. Sofistikovaná, ale krásná a ladná zbraň, plná drobných detailů. Šavle je také prodloužením ruky, nicméně pohyby jsou výrazně jednodušší, než u meče. Šavle byla také daleko lépe dostupná, než meč a tak ji měli často i řadoví vojáci. Na druhou stranu jednodušší pohyby umožňují jiný typ dynamiky a díky tomu je právě sestava se šavlí tak unikátní svou strukturou pohybů, kterou celkem vybočuje od ostatních zbraní v taiji.

Vějíř je nejnovější zbraní v našem stylu. Sestava má, oproti ostatním zbraním, velmi krátkou historii. I přesto se však těší velké oblibě. Každá zbraň nás učí nějaké nové dovednosti, u cviční s vějířem jsem však na začátku docela tápala. Sestava je složena z úryvků sestav, které již známe.. No, a právě díky tomu je skvělá pro rozbourání tréninkových stereotypů, ke kterým v případě dlouhodobého cvičení inklinujeme. Učí nás vnímat roky zajeté pohyby v novém světle, přistupovat k nim z jiného úhlu a to je úžasné!

Tyč a kopí jsou pro většinu z nás prvními dlouhým zbraněmi. Na začátku se nevyhneme posílení horní části těla. Jakmile nabereme sílu, zbraň samotná nás bude vyzývat k dynamickému pohybu a začneme bojovat s koordinací - každý nepřesný pohyb je totiž v tomto případě po zásluze odměněn "praštěním sebe samotné/ho druhým koncem zbraně". Určitě zcela nová a sympatická výzva!


Závěrem? Nemusíte se cvičení se zbraněmi bát! :) Stejně jako na začátku mohlo být nepředstavitelné zacvičit celou sestavu, tak teď mohou tak působit zbraně. Vzpomeňte si ale, že nakonec Vám sestava krásně šla a baví Vás. Se zbraněmi je to stejné! Je krásné mít z nich respekt, ale není potřeba se čehokoliv obávat. :)


Těším se na společné cvičení! (Více v záložce webu Lekce - Semináře a akce)

Vaše Marti204 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page