top of page

Sestava 74 forem

Aktualizováno: 7. 10.

Dokončili jste sestavu 13 forem a přemýšlíte, co se budete učit dál? Nebo jste již začali navštěvovat kurz, ve kterém se věnujete sestavě 74 forem, a říkáte si, že by Vás zajímalo více? Ať už je původcem Vaší zvědavosti cokoliv, neváhejte a začtěte se do následujících řádků, třeba Vám některé dotazy objasní.
Sestava 74 forem je druhou sestavou, se kterou se u nás v rámci kurzů taiji budete moci setkat. Konečně se opravdu jedná o jednu z původních, tradičních sestav.


Nejčastěji si u nás projdete postupně:

  • Navíjení hedvábného vlákna (Taiji Začátečníci)

  • 13 forem Chen taiji (Taiji Mírně pokročilí)

  • 74 forem Chen taiji (Taiji pokročilí)Historie sestavy 74 forem

V čínštině se sestava nazývá Lao jia yi lu, což můžeme doslovně přeložit jako "První cesta staré rodiny", resp. lehce přeneseně jako první sestava na cestě za poznáním tradičního (Chen) taiji. Výše jsem zmínila, že sestava 74 forem patří k tradičním, historickým sestavám. Znamená to, že je to právě jedna ze sestav, která se v Chenjiagou, rodném místě Chen taijiquan, po generace předávalo z otce na syna. Sestava 74 forem v sobě skrývá hluboké poznání na mnoha úrovních, do nichž stále pronikám, a věřím, že ještě dlouhou dobu budu. Je hlavním opěrným pilířem pro mou současnou praxi v taijiquan, hlavní cestou, po které kráčíme a po níž se snažíme postupně dostat, kam jen zvládneme.


Roviny rozvoje při cvičení sestavy 74 forem

V rovině fyzického těla je v sestavě obsaženo vše, co potřebujeme pro získání základní úrovně síly, pružnosti i dynamiky. Na rozdíl od jiných typů cvičení sestava navíc rozvíjí koordinaci různých svalových skupin. Kromě toho můžeme v sestavě najít komplexní uchopení základních bojových technik, které bychom potřebovali, pokud bychom taiji cvičili za účelem (sebe)obrany. Po fyzické stránce rozvoje sestava zahrnuje nezbytné elementy k navození základní komunikace našeho těla s naší myslí.

Jako jeden z komunikačních prostředků vnímám dech, který tvoří pomyslnou druhou rovinu. Tato úroveň cvičení po nás vyžaduje koordinaci nejen jednotlivých svalových skupin a pohybů mezi sebou, ale vzájemnou koordinaci pohybů našeho těla s naším dechem. Dech může být jedním z projevů našeho vnitřního světa i našich emocí, a umožňuje nám tak cvičení prohloubit. Jakmile fyzický pohyb dostatečně zažijeme, je potřeba ho uvolnit. Uvolněním vytvoříme místo pro dech, který se postupně stane vůdčí silou našeho pohybu. Dále již rozvíjíme pohyb skrze dech. Čím hlubšího, klidnějšího a ustálenějšího dechu se nám podaří cvičením dosáhnout, tím hlouběji můžeme naše cvičení rozvinout.

Jako poslední element (z pomyslných tří základních) vstupuje do našeho cvičení mysl, která je jakoby přitahována (možná až vábena) postupně budovanou jednotou mezi naším tělem a dechem. Postupně se do pohybu přidává i naše mysl v plné, absolutní přítomnosti.

Postupným prolínáním těchto tří entit se z fyzického pohybu stává hlubší prožitek, podobný meditaci. Chce to však čas, píli, soustředění a hromadu odhodlání, protože čas od času se naše taiji zlepšuje, čas od času je to třeba o něco horší. To vše ale patří ke kráčení po cestě za poznáním taijiquan.

Seznam forem v sestavě 74 forem - Lao jia yi lu

1. Čchi š´ Qi Shi – Úvodní pozice

2. Ťin kang tao tuej – Mocný Ťin-kang tluče na hmoždíř

3. Lan čcha ji – Odhrnout oděv

4. Liou feng s´ pi – Šest zapečetění, čtyři uzavření

5. Tan pien – Ruka jako bič

6. Ťin kang tao tuej – Mocný Ťing-kang tluče na hmoždíř

7. Paj e liang čch´ – Bílá labuť rozvírá křídla

8. Sie sing – Šikmý krok

9. Lou si – Zvednutí kolena

10. Šang san pu – Vykročit třemi kroky

11. Sie sing – Šikmý krok

12. Lou si – Zvednutí kolena

13. Šang san pu – Vykročit třemi kroky

14. Jen šou kung čchüan – Dlaň ukrývající úder pěstí

15. Ťin kang tao tuej – Mocný Ťing-kang tluče na hmoždíř


Video pro domácí procvičování 74 forem je tu pro Vás!První třetinu sestavy najdete na videu výše, další dvě třetiny pro Vás chystáme, abyste se měli na co těšit. Dostupné budou v brzké době.


Se sestavou 74 forem se u nás můžete setkat na kurzech Taiji - Pokročilí I. - III..


Těším se na Vás i společné cvičení,

Vaše Marti


20 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page