top of page

Proč cvičit během dne? Cvíčo do kanclu!

Ptáte se, proč věnovat kus ze svého času vůbec nějakému cvičení? Kde cvičit a jak? Neváhejte a začtěte se! Kromě čtení si můžete v průběhu dne zkusit i zacvičit a sami uvidíte, jaký to na Vás bude mít vliv! :)
Často slýchávám, jak náročné je taiji cvičit mimo tělocvičnu - ať již v parku, na pracovišti, nebo třeba ve škole. Vyrůstala jsem v přesvědčení, že cvičit se dá kdekoliv a kdykoliv a je mojí chybou, že to tak necítím. Navíc kdo sledujete naše sociální sítě víte, že cvičívám na spoustě míst. Má to ale jedno velké "ALE".


Cvičení taiji v našem kraji není ani zdaleka tak známé, jako je tomu třeba v Číně. A ani cvičení v parcích u nás, kromě běhu a venčení psů, není zas až tak běžnou součástí našich životů. Často se tak přistihnu v úvahách, kdy mi sice objektivně nic nebrání jít si zacvičit ven, ale přesto nejdu. Jsem zkrátka příliš unavená na to, abych venku vzdorovala zvědavým pohledům náhodných kolemjdoucích, rádoby vtipným narážkám popíjejících puberťáků nebo udiveným komentářům dětí, které poprvé v životě něco takového vidí. A vím, že to nikdo z nich nemyslí ani zle, ani agresivně. Jen vnímám, že bych pro své cvičení potřebovala klid tak, abych se mohla soustředit sama na sebe. No a ne vždy mám čas takové místo v Praze najít.


Proto jsem se pro Vás pokusila sestavit menší cvičení, které není nijak náročné na místo a zvládnete ho i v malé pracovní pauze, pokud budete cítit, že je to potřeba. Cvičení vychází z qigongu (čchi-kungu) a jemných uvolňovacích cviků. Neváhejte a zacvičte si, klidně si vyberte jen některé z prvků a uvidíte, jak se po pár dnech promítnou do toho, jak se v práci cítíte a kolik toho stihnete. Zejména pokud máme sedavé zaměstnání, je potřeba prosezené hodiny kompenzovat pohybem tak, aby naše tělo dlouhodobě nestrádalo. (Více níže)Vliv sedavého zaměstnání na organismus

Pravděpodobně všichni tušíme, že nás to, jakým způsobem trávíme většinu času, výrazně ovlivňuje. Většina z nás tráví značnou část času v práci. V případě sedavého zaměstnání se můžeme bavit o sadě rizik, či vedlejších efektů, které jsou s tím spjaté.

 • zatuhlé a málo pohyblivé kyčle

 • zablokovaná záda

 • zhoršení trávení vlivem mělkého dechu a chybné pozice zad vsedě

 • svalové napětí pramenící ze stresu


Vliv práce na počítači

 • unavené oči, zhoršení zraku - vlivem koukání na monitor (zblízka)

 • karpální tunely - zápěstí ztrácí pohyblivost a tuhne vlivem držení myši i prací na klávesnici

 • zablokovaná záda - jak se před počítačem "kroutíme"

 • mělký dech (obvyklý při práci na počítači)

 • sekundárními jevy mohou být: bolest zad a hlavy, bolest očí, zhoršení psychické pohody


S čím nám může cvičení pomoci?

 1. Díky narovnání zad a chvilkové úlevě očím budeme schopni postupně uvolnit napětí v oblasti krční páteře a hlavy.

 2. Prohloubením a ukotvením dechu (brániční dýchání) postupně můžeme úplně doladit postavení zad ulevit tak jejich přetížení v některých částech. Výsledkem může být potom úleva od bolesti.

 3. Další cviky nám mohou pomoci najít úlevu i pro oči či pro zablokovanou hrudní páteř v závislosti na tom, jaké cviky a kolik opakování do cvičení zařadíme.

 4. Na karpální tunely nám určitě může pomoci pravidelný bodík, který nás upozorní, že je nevyšší čas práci přerušit a ruce uvolnit. Vždy se mi osvědčilo začít u ramen (nebo ideálně hrudní části páteře) a postupně rozhýbat paže až po konečky prstů.

 5. Samozřejmě udržování i přes pracovní čas dobré dechové techniky (hluboký klidný dech prostupující našim tělem) má blahodárný vliv na náš psychický stav.


Ve videu máte prozatím první část videa a určitě plánujeme čtvrtletně další díly.

Těším se na Vás na pravidelných lekcích v Taiji Studiu a pevně věřím, že Vám video bude k dobru. :)


Krásný a radostný den,

Vaše Marti

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page