top of page

Oslava příchodu čínského nového roku 2024

Aktualizováno: 30. 3.

Je tomu již třetí leden, co je tu Taiji Studio pro Vás! V lednu jsme totiž zahájili již třetí sezónu! Třetí sezónu vnitřního rozvoje, práce s dechem a opečovávání nás samotných na fyzické i mentální rovině. Děkuji, že jste s námi!Naše třetí oslava se sice nesla v již o něco větším duchu, i přesto jsme se ale snažili zachovat klidnou a vřelou rodinnou atmosféru. Abychom se vešli všichni i s našimi milými, přesunuli jsme se na oslavu do Tyršova domu. Zde jsme tělocvičnu vyzdobili tak, aby nám nejen evokovala duch oslav, ale také abychom si naklonili přízeň silného azurového draka.


Stejně jako minulý rok, každý příchozí dostal hned u vchodu do studia malou pozornost - připínací placku dřevěného draka, třeba do sbírky k loňským vodním zajícům. Placku speciálně pro naši oslavu nakreslila a vyrobila Martina Slabá z www.martizena.cz . Děkujeme za krásnou mandalu znázorňující dračí sílu v sepětí s energií dřeva, elementem tohoto roku. Bylo radostí pozorovat, jak každému příchozímu drobný dáreček v podobě placky vykouzlil úsměv na rtech.


Netradiční pohledy na naši oslavu - od krásných placek pro štěstí až po společné cvičení.


Oslavu jsme zahájili společným poctivým cvičením čchi-kungu. Oproti minulým oslavám jsem však zvolila jemnější cvičení tak, aby si ho mohli s radostí užít úplně všichni - i ti, kteří u nás necvičí. Společným cvičením jsme vzdali hold cvičícím bůžkům a poděkovali za to, že se naše životní cesty potkaly. Vždyť právě díky cvičení jsme se na oslavě společně sešli. Celou praktickou část jsme zakončili Dračí meditací. Ostatně jak jinak, když vítáme rok dřevěného Draka?


Právě díky hlubokému dechu se nám podařilo navodit příjemnou atmosféru a vzájemně se na sebe naladit. Vždyť skrze vzduch, který všichni dýcháme, jsme propojeni. Společné cvičení dodalo klidu a pohody našim milým divákům, odvahy našim vystupujícím a chvilinku klidu našim pilným organizátorům.


Často se mě na lekcích ptáte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými styly bojových umění - Čína nebo Japonsko, vnitřní styly proti vnějším, taiji a shaolin,... Proto jsem letos přizvala na naši oslavu kromě Jakuba Zemana a jeho týmu Hakuzan Dojo (Zástupci Japonských bojových umění) i školu bojových umění "Oheň a Voda", kterou jsem kdysi v Berouně pomáhala založit. Dnes škola vyučuje čínské bojové umění z kláštera Shaolin. Díky našim hostům z různých koutů bojových umění jsme mohli sami "nacítit" rozdílnosti jednotlivých stylů. Zároveň jste mohli vidět ukázky našich pokročilejších studentů a podívat se, co se u nás v Taiji Studiu můžete ještě naučit.Exhibice našich milých hostů: Škola bojových umění Oheň a Voda a Hakuzan Dojo


Exhibice byla pestrá a barevná, plná radosti a skvělých výkonů. Často mě napadá, jak jsou bojová umění krásná, jak člověka vedou do jeho vlastního středu, jak na nás působí a rozvíjí nejen naše tělo, ale i kultivují naši mysl. Na diváka potom mohou působit jako radostný a hřejivý balzám na duši. Radost a zápal pro cvičení byl cítit z každého vystoupení. Možná to nebyla dokonalá a bezchybná cvičení, ale měla srdce a vyprávěla příběhy každého z vystupujících. Vystoupit a otevřít se divákům chce spoustu odvahy a vy jste ji našli. Děkujeme za krásná vystoupení, jejichž sestřih i s představením všech vystupujících najdete ve videu níže.

Ukázky některých našich pokročilejších studentů a Marti :)


Po ukázkách jsme si společně povídali o čínském novém roce dřevěného Draka, potenciálech jednotlivých elementů a principu reflektování toku času. Mluvili jsme o symbolice dřeva, energii s tím spojené a tom, v co ji můžeme proměnit (případně jak ji využít). Hovořili jsme o jednotlivých znameních zvěrokruhu a samozřejmě o tom, co nám milý dřevěný (azurový) Drak, seslaný z nebes, může nabídnout. Také jsme si ale připomněli, že jak a v co jeho potenciál proměníme, máme ve svých rukou....


No... a potom to vypuklo! Čas klidu pro společné bytí, možnost popovídat si s vystupujícími či kolegy dobře známými z kurzů nebo akcí... Hojnost občerstvení a radost z prosté přítomnosti. Pro mě to byl čas, kdy jsem poprvé na chvíli zastavila a jen pozorovala, jak utváříte skupinky a vesele debatíte. Bylo mi obrovskou radostí a potěšením cítit sounáležitost s vámi všemi a utvářet prostor (či příležitosti) pro vzájemné obohacení a příjemně strávený čas.

Video z oslavy!


Taiji Studio vzniklo v době, kdy jsme skoro všichni byli zavření doma, chodit jsme nemohli téměř ani do práce, natož pak cvičit. Začali jsme tedy v online prostoru a doufali, že změna přijde brzy. Jsem moc vděčná, že situace pominula, a i když se teď také nenacházíme ve snadném období, můžeme se scházet, rozvíjet, cvičit, dýchat a objevovat radost ze života skrze cvičení. Jupí! :)


Krásné novoroční dny,

Vaše Marti


17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page