top of page

Četba na léto

Aktualizováno: 14. 12. 2022

Také máte léto spojené s pohodou, sluníčkem, válením se venku, dovolenou a odpočinkem? Ráda Vám léto zpříjemním několika nápady na literaturu spojenou s taijiquan. Prošla jsem knížky, které jsem četla a vybrala tituly, které mě zaujaly a jsou srozumitelné, či opravdu stěžejní.

Četba o Číně Dějiny Číny - John King Fairbank (Americký sinolog)

Taiji (taijiquan) patří mezi tradiční čínská bojová umění, kde se řadí k tzv. rodinným stylům. Určitě je zajímavé dozvědět se něco více o historii Číny, různých převratech a vůbec celém historickém kontextu, na jehož pozadí byl umožněn vznik cvičení tak komplexních, jako je například taijiquan nebo qigong. Četba je to ale trochu náročnější. I přes vcelku chytlavý styl autora je nezbytné si přiznat, že dějiny Číny nejsou sbírkou pouze šťastných okamžiků a oslav, ale i mnohých pádů dynastií, válek a dalších konfliktů. K historii cvičení to ale také patří a je to určitě má oblíbená knížka.


Četba o taoismu Tao Te Ťing, Lao-c´, vydavatelství DharmaGaia (překlad, předmluva a komentář Berta Krebsová); ve studiu máme třetí vydání

Zjednodušeně lze říci, že cvičení taijiquan stojí na několika zásadních pilířích. Prvním z pilířů je bojová dovednost. Druhým je tradiční čínská medicína, zejména znalost jing luo. Třetím pilířem, o který se v teoretických poznatcích můžeme opřít, je myšlenkový směr taoismus. Hlavním dílem taoismu, o které se můžeme opřít, je Dao de jing (Tao te-ťing). Existuje mnoho překladů, je určitě hezké a zajímavé si je porovnat. Některé jsou i s výkladem (ten shledávám osobně velmi užitečným, zejména na počátku). Výše je uveden překlad, který můžete najít i u nás ve studiu a čekání na trénink si tak pokrátit například četbou.


Odpočinková četba Chuej-Kche hledá cestu - Pověsti o klášteru Šao-lin, Wang Chung-Ťun, Nakladatelství Argo

Dalším z opěrných pilířů jsou bojová umění, kterých se na území Číny nachází nespočet. Samozřejmě je možné sehnat spoustu literatury popisující historii nebo sestavu u konkrétních stylů. Jako milou odpočinkovou literaturu však doporučuji knížku výše. Kromě samotných bojových umění a demonstrace toho, v čem nakonec bojový kung (kung = mistrovská dovednost) můžete mít, je to i hezký vhled do bájí a lidových příběhů. Zda jsou příběhy pravdivé nevíme, je to ale milé čtení.


Tradiční čínská medicína

Učení o pěti prvcích, Radomír Růžička, Nakladatelství Poznání

Ať je to vyrovnané, doplním i nějakou literaturu k poslednímu z pilířů, kterým je čínská medicína. Pro začátek doporučuji obecnější četbu k tématu a postupně jít do detailů. :)

Výše uvádím knížku, která se mi zdá poměrně srozumitelná a není k jejímu porozumění potřeba velikých znalostí z oboru. Asi není v silách žádné samostatné publikace, obsáhnout myšlení, vědění a celkový přístup, který nám může v tradiční čínská medicína poskytnout. Domnívám se ale, že je prospěšné se pro svou vlastní znalost a rozvoj zajímat a čas od času si něco "přistudovat" či přečíst. Čtivo je to ale náročnější.


Literatura o hodnotách válečníka

Kniha pěti kruhů (Go Ri No Šo); Miyamoto Musashi; František Hrabal - vydavatelstvo RI-EL

Ačkoliv se jedná o literaturu japonskou nedám na tuto knížku dopustit. Není to úplně snadné čtení, ale obdobně jako v případě Tao Te Ťingu se lze ke knížce libovolně vracet a pokaždé odhalit "nové pravdy" a detaily. Knížka skýtá řadu strategií nejen ohledně bitev, ale i ohledně praktického života. Určitě doporučuji k přečtení. K bojovým uměním již tak nějak patří.


V závěru je spravedlivé dodat, že knížek o taijiquan (tchaj-ťi), taoismu, tradiční čínské medicíně, historii Číny a podobně je na trhu veliké množství. Zdaleka jsem se nedostala ke všem, nicméně i to zrnko, kterým jsem měla příležitost projít, mne naučilo několik základních věcí. Shrnutí v bodech:

  • V případě filosofických knih je dobré dávat si pozor na to, že překladem z jednoho jazyka do druhého se některé informace mohou zkreslovat. Doporučuji proto k tématu mrknout na vícero publikací, abyste si udělali co nejpřesnější představu, mohli si informace porovnat a postupem času najít nějaký vlastní přístup k tématu.

  • Historických knížek je na trhu celá řada. Osvědčilo se mi začít jednou celistvější pro utvoření komplexního přehledu a jakési základní "časové osy". Potom už se dá jít do hloubky konkrétních časových období či dynastií tak, abyste neztratili celkový přehled. Čínské dějiny jsou dlouhé a komplikované a je snadné se v nich ztratit nebo zauzlovat.

  • Čtení knížek přímo o taijiquan je krásné, nicméně výběr správné literatury je náročný. Taijiquan je rodinné bojové umění a proto se vyvinulo mnoho stylů, pro které jsou charakteristické různé aspekty. Zjednodušeně a s trochou nadsázky můžeme říct, že co rodina, to styl. V Taiji Studiu se věnujeme cvičení taiji rodiny Chen (Chen Taijiquan, Chen Taichi-chuan).

Nebojte se číst, nebojte se se vzdělávat a nebojte se si cvičení užívat, objevovat a učit se. Jen nevěřte všemu, buďte klidně trochu kritičtí, informace si porovnávejte a hledejte svou vlastní cestu. S dotazy klidně přijďte za mnou!

Krásné objevování,

Vaše Marti

75 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page